۱۳۹۶/۰۷/۲۴

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی از اجرای طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار خبر داد

طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار همزمان باسراسر کشور در خراسان رضوی به مرحله اجرا در می آید.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی مجید نعیمی با اعلام این خبر گفت : مرکز آمارایران به عنوان متولی اصلی تامین آمارهای مورد نیاز برنامه ریزان ، طرح های آماری ویژ ه ای را در دستور کار خود قرار می دهد ، که یکی از این طرح ها " طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار -1396 می باشد
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با بیان این که این طرح نخستین بار در سال 1387 تحت عنوان "بررسی وسنجش شاخصهاى فرهنگ عمومى" توسط شوراى فرهنگ عمومى درسطح کشور به اجرا درآمد افزود : تا قبل از این آمارگیری ، دو طرح "ارزشها و نگرشهاى خانوار" و طرح مصرف کالاها و فعالیتهاى فرهنگى" با تفاوتهایى توسط وزارت فرهنگ و ارشاداسلامى به ترتیب در سالهاى 1381 و 1383 اجرا شد و نتایج آن نیز منتشر گردید
  مجید نعیمی تصریح کرد : اهمیت شناخت و سنجش فرهنگ عمومى در شکوفایی و توسعه جامعه ایجاب می نمایدتا علاوه بر استقرار نظام آماری منسجم و پویا در این بخش، تولید و انتشار آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان در دستور کار قرار گیرد.
 وی افزود : بدون شک مدیریت و هدایت مجموعه ها بدون شناخت دقیق وضعیت موجود، تعیین اهداف، طراحى وضعیت مطلوب و تنظیم وضعیت های انتقال ممکن نیست ، لذا به منظور ترسیم تصویرى جامع از وضعیت فعالیتهاى فرهنگى کشور، "طرح آمارگیرى از فعالیتهاى فرهنگى خانوار" براى اولین بار توسط مرکز آمار ایران در سال 1393اجرا شد.
نعیمی در ادامه افزود : پس از آن در سال 1394 نیز تحت عنوان "طرح آمارگیرى از فعالیتها و رفتارهاى فرهنگى خانوار 1394 " به مرحله اجرا در آمد.
 وی اضافه کرد : با توجه به اینکه استمرار این طرح، شناخت شاخصها وروند تغییرات فرهنگى در گذر زمان را میسّر خواهد ساخت، طرح مزبور در سال 1396نیز اجرا میشود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی تاکید کرد : آمارگیرى مزبور یک طرح نمونه گیرى است که با انتخاب تعدادى نمونه از خانوارهاى معمولى ساکن در نقاط شهرى و روستایی استان اجرا میشود و به بررسی الگوى فعالیتها و رفتارهاى فرهنگى افراد 15 ساله و بیشتر اعضاى جامعه می پردازد.
مجید نعیمی ، برخی از کاربران مهم نتایج این طرح را ، شوراى فرهنگ عمومى، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى ، وزارت بهدا شت و درمان، شوراى عالى انقلاب فرهنگى، وزارت ورزش و جوانان ، سازمان صدا و سیما ، سازمان تبلیغات اسلامى ، نهادکتابخانه هاى عمومى و......اعلام کرد.
 وی با بیان این که : در این طرح ، اطلاعات تفصیلی درباره فعالیتها ورفتارها و ویژگیهای اجتماعی اعضای 15 ساله و بیشتر خانوارهای معمولی ساکن نقاط شهرى و روستایی استان ، جمع آوری خواهد شد، زمان اجرای طرح را همزمان باسراسر کشور از تاریخ 96.07.30 لغایت 96.08.30 به مدت یک ماه اعلام کرد.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۶۷۶


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .