۱۳۹۶/۰۸/۰۶

با حضور معاون رئیس جمهور جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی برگزار شد

جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان خراسان رضوی  با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور، استاندار، معاونین استاندار و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، در این جلسه بابیان این که امسال برای نخستین بار سهم اعتبارات عمرانی استان نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده است افزود همچنین مجموع اعتبارات جاری و عمرانی استان ما 42 درصد رشد داشته است.
رضا جمشیدی ادامه داد: تخصیص اعتبارات هزینه ای استان در 7 ماهه امسال 50 درصد بوده و در تخصیص اعتبارات عمرانی نیز وضعیت بهتری داشته ایم به طوری که میانگین تخصیص اعتبارت عمرانی استان 38 درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه در تخصیص هایی که به استان ارائه شده 24 میلیارد تومان از 54 میلیارد تومان به کمک های فنی و اعتباری برای پرداخت یارانه سود تسهیلات اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز 60 جلسه تاکنون برگزار شده است . وی افزود برخی از برنامه های اجرایی بسته های پنجگانه رونق تولید و اشتغال توسط وزارت خانه ها ودستگاه های مرکزی به دستگاه های اجرایی ذیربط استانی ابلاغ شده و مجموعا 192 پروژه در جلسات اقتصاد مقاومتی مصوب شده است
جمشیدی با بیان اینکه در حوزه صنعت پروژه های خوبی در استان در حال انجام است، گفت: یکی از تکالیف ما در سال گذشته واگذاری پروژه های عمرانی به بخش غیردولتی بود که بر این اساس باید در استان 108 پروژه در سال  1395 واگذار می شد که توانسته ایم 345 پروژه را واگذار کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه سهم استان در سال جاری 145 پروژه برای واگذاری است، گفت: 246 پروژه تاکنون به مرکزجهت بررسی اعلام گردیده است
وی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی در استان افزایش داشته و با اقدامات صورت گرفته درسال 95 حدود 97 هزار نفر به شاغلان استان اضافه گردیده که 16 درصد از تحقق اشتغال کشور را شامل می شود.
به گفته وی، نرخ تورم استان معمولا از کشور پایین تر بوده ولی در نقاط روستایی تا حد محدودی نرخ تورم کمی از کشور بالاتر است.
استاندار خراسان رضوی نیز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار کرد: بر اساس هدف گذاری های صورت گرفته در حوزه های مختلف، سند برنامه ششم توسعه استان به تصویب رسید
علی رضا رشیدیان افزود: بر اساس این سند  ترسیم رشد 8 درصدی و کاهش بیکاری تا 7 درصد و همچنین رشد صادرات تا حدود 3 میلیارد و 365 میلیون دلار برنامه ریزی و هدف گذاری شده است
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان موضوعات تولید و اشتغال مورد پیگیری قرار گرفته  و برای هر شهرستان ماموریت های دستیابی به این امر تدوین شده است که هر شهرستان چه نقشی در این حوزه خواهد داشت
رشیدیان خاطرنشان کرد: دولت در خراسان رضوی در حوزه اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی عملکرد خوبی داشته و شاخص های اقتصادی از این جهت وضعیت خوبی داشته است
وی تصریح کرد: نرخ بیکاری استان از 14.1 به 10.1 درصد رسیده و با نرخ مشارکت اقتصادی 45.1درصد  نرخ بیکاری استان خراسان رضوی کاهش خوبی داشته است.
دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور نیز در این جلسه از نهایی شدن قرارداد فاینانس برقی کردن قطار تهران - مشهد تا پایان ماه آینده خبر داد و گفت: با عنایت به کاهش سهم نفت از 41 به 26 درصد از منابع مالی دولت و افزایش سهم مالیات ها از 33 به 36 درصد برای اینکه کاهش سهم نفت جبران شود، چاره ای جز گسترش بیشتر پایه های مالیاتی نداریم که آنهم در کوتاه مدت حاصل نخواهد شد. خوشبختانه سرمایه گذاری در 3 ماهه نخست امسال در مقایسه  با سه ماهه اول سال گذشته 7.1 درصد رشد داشته است.
وی افزود: آثار این امر هم در بخش ساختمان دیده می شود. این بخش نیز در بهار امسال نسبت به مدت مشابه 7 درصد رشد داشته است. این ها پیام های امیدبخشی بود که چون در سنوات گذشته در هر سرشماری با وجود اینکه رشد اقتصادی وجود داشت اما هم رشد بخش ساختمان و هم رشد سرمایه گذاری ها منفی بود. این ها نشان می دهد با استفاده از بخش خصوصی و با مساعدت تسهیلات بانکی و همچنین پرداخت اعتبارات طرح های عمرانی به دستاوردهایی برسیم.
رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور تاکید کرد: همه این اقدامات رشد اقتصادی 7 درصد را در فصل گذشته رقم زد. تلاش ما این است که به همین ترتیب اقدام کنیم. یکی از استان هایی که در کاهش نرخ بیکاری و رشد اقتصادی موفق بود، خراسان رضوی بوده است. که امروز گزارش امیدبخشی از این استان دریافت کردیم.
وی با اشاره به اقداماتی که قرار است برای استان صورت گیرد و مساعدت هایی شود، گفت: خوشبختانه منابع برقی کردن قطار تهران مشهد تامین شده و پیش پرداخت 15 درصدی دولت نیز انجام شده است و تا پایان آذر ماه امسال با طرف خارجی کار قرارداد فاینانس قطعی خواهد گردید..

 
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۰۳


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .