۱۳۹۶/۱۱/۱۴

معاون رئیس جمهور در جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان گفت : شورای برنامه ریزی استان ها موتور محرک توسعه استان ها ست.

ششمین جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان باحضور معاون رئیس جمهور ورئیس سازمان اداری واستخدامی کشور برگزار گردید
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی دکتر جمشید انصاری در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی در استانداری بابیان این که  شورای برنامه ریزی استان ها موتور محرک توسعه استان هاست اظهارداشت آنچه مسلم است این است که مدیریت یک مقوله مغفول در کشور ماست و مدت هاست ما بر این باوریم که اگر منابع مالی باشد، مشکلات کشور را حل می کند در حالی که 40 سال از انقلاب گذشته و ما امروز می دانیم به صرف تامین منابع مالی، کشور را نمی توان پیش برد. وی افزود : اگر ما نتوانیم همین منابع اندک را به درستی مدیریت کنیم، نه تنها این منابع هدر می رود بلکه آن بخش اندک نیز مشخص نیست چقدر به درستی هزینه شود.
رئیس سازمان اداری استخدامی کشور اضافه کرد: بسیاری از اوقات منابع تامین شده ولی کار به سرانجام نرسیده است. بر همین مبنا برای اینکه مدیریت کشور یک متولی پیدا کند و در قوانین توسعه نیز این مساله آمده است، یعنی باید ساختارهای مدیریتی متناسب با برنامه های توسعه ایجاد شود.
وی تصریح کرد: اداره امور کشور امر دشواری است. این مساله به ویژه در برنامه های توسعه بسیار سخت است. از یک منظر باید رعایت ضوابط و مقررات صورت گیرد و تامین امکانات انجام شود که این مسایل کار را خیلی سخت می کند. وقتی اعتبارات تخصیص داده نمی شود، نمی توان کار را به راحتی پیش برد. بخشی دیگر از این مساله به نوع نگاه ما به اداره امور بازمی گردد.
استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه با بیان اینکه سازمان اداری استان ما یکی از بزرگترین سازمان های اداری در کشور است، عنوان کرد: همچنین فعالیت 152 هزار نفر از کارکنان دولت در این استان نشان می دهد که این استان جزو بزرگترین ساختارهای اداری و اجرایی کشور است.
رشیدیان تصریح کرد: در حال حاضر حدود 38 درصد از پست های استان بدون تصدی است. ما در حوزه پست های مدیریتی هم دچار همین مشکل هستیم. البته باید تصدی این پست های مدیریتی از طریق ارتقای کارکنان صورت گیرد.
وی در خصوص تفاوت های خراسان رضوی با سایر استان ها عنوان کرد: تفاوت این استان با سایر استان ها این است که خدمات سایر استان ها به جمعیت خودشان محدود است ولی خدمات ما به بیش از 28 میلیون زائر می رسد که بخشی از این ها زوار خارجی هستند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان گفت: 62 درصد کل پست های سازمانی استان دارای تصدی و 38 درصد آن بدون تصدی است. همچنین حدود 74 درصد از پست های مدیریتی استان دارای تصدی و 26 درصد هم بدون تصدی است.
رضا جمشیدی با اشاره به آخرین وضعیت اعتبارات استان اظهار کرد: مجموعه اعتبارات جاری و عمرانی استان تا امروز حدود 1911 میلیارد تومان است که 973 میلیارد تومان آن تخصیص شده است. همچنین 561 میلیون تومان میزان اعتبارات هزینه ای دستگاه های استانی ماست که 434 میلیارد تومان، یعنی 77 درصد آن، طی 10 ماه امسال دارای تخصیص بوده است.
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه استان ادامه داد: اعتبارات حقوق و مزایای مستمر دستگاه های اجرایی استان 320 میلیارد تومان که 85 درصد آن تخصیص پیدا کرده است. سایر هزینه های دستگاه ها نیز با 241 میلیارد تومان حدود 67 درصد تخصیص داشته است.
جمشیدی با بیان اینکه میزان اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان 1349 میلیارد تومان است، گفت: 538 میلیارد تومان از این میزان، یعنی حدود 40 درصد، آن تخصیص داشته است. اعتبارات استانی ما نیز با 792 میلیارد تومان نیز 46 درصد تخصیص داشته که خود متشکل از دو قسمت ردیف 3 درصد نفت و گاز و سایر اعتبارات استانی است. میزان اعتبارات 0.27 درصد ارزش افزوده تربیت بدنی استان با تخصیص نقدی 55 درصدی، یکی دیگر از ردیف های اعتباری استان بشمار می آید.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص اعتبارات طرح های ملی استانی شده بیان کرد: این طرح ها حدود 96 میلیارد تومان اعتبار دارد که تخصیص آن 32 درصد بوده است. میزان اعتبارات ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه یا همان قانون استفاده متوازن از امکانات کشور 359 میلیارد تومان است که 29درصد تخصیص پیدا کرده است. همچنین میزان اعتبارات موضوع ماده 12 استان نیز 28 میلیارد تومان است که 55 درصد آن در 10 ماهه سال 96 تخصیص داشته است.
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه استان با بیان اینکه تخصیص اسناد خزانه اعتبارات ردیف 3 درصد نفت و گاز استان 110 میلیارد تومان بوده، عنوان کرد: 19 میلیارد تومان از اعتبار قانون استفاده متوازن از امکانات کشور از محل بند «و» تبصره 16 قانون بودجه به سررسید تیر ماه سال 98 است و 86 میلیارد تومان دیگر آن نیز از محل بند «و» تبصره 16 همان قانون بوده که سررسید آن بهمن ماه سال 98 خواهد بود. همچنین ماده 12 قانون مدیریت بحران نیز 15 میلیارد تومان تخصیص دارد و سررسید آن تیر ماه سال 98 است.
وی با اشاره به تعداد کارکنان دستگاه های اجرایی استان بیان کرد: در 52 دستگاه اجرایی استان بدون احتساب کادر آموزشی تعداد کارکنان شاغل حدود 48 هزار نفر است که 31 هزار نفر آنان (معادل 65 درصد) مرد و حدود 17 هزار نفر (معادل 35 درصد) زن هستند. از این تعداد حدود 21 هزار و 700 نفر رسمی (معادی 45 درصد) رسمی و حدود 8000 نفر نیز پیمانی (معادل 17 درصد) و همچنین حدود 18 هزار نفر (معادل 38 درصد) هم قراردادی و رسمی کارگری هستند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر کل کارکنان دولتی دستگاه های اجرایی دولتی استان را در نظر گیریم، تعداد آنها بالغ بر 152 هزار و 235 نفر است (در 106 دستگاه) که 54 درصد آن ها مرد و 46 درصد زن می باشند. 110 هزار نفر از این تعداد استخدام رسمی، حدود 17 هزار نفر پیمانی و حدود 25 هزار نفر هم قراردادی و رسمی کارگری هستند. 34000 نفر از این تعداد دارای مدرک دیپلم و زیردیپلم، 20 هزار نفر دارای مدرک فوق دیپلم، 78 هزار نفر دارای مدرک کارشناسی، 16 هزار نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و 4400 نفر هم دارای مدرک دکتری هستند.
جمشیدی اضافه کرد: تعداد پست های سازمانی در 52 دستگاه مذکور بدون احتساب کادر آموزشی بالغ بر 49493 پست است که 30 هزار پست دارای تصدی و حدود 19 هزار پست نیز بلاتصدی است. در حقیقت 62 درصد کل پست های سازمانی استان دارای تصدی و 38 درصد آن بدون تصدی است. همچنین تعداد پست های مدیریتی این دستگاهها بالغ بر 7854 پست است که حدود 74 درصد آن با تصدی و 26 درصد هم بلاتصدی است.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۴۶۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .