۱۳۹۷/۰۲/۰۷

سخنگوی دولت درجلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی : اختصاص ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی و توسعه مسکن در سال جاری

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت گفت : امسال با موافقت مجلس با دو تبصره 18 و 19 لایحه بودجه موافقت شد که بر این مبنا 18 هزار و 500 میلیارد تومانی که سال گذشته به بخش خصوصی داده ایم، قرار شد امسال به 73 هزار 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کند که به عنوان سخنگوی دولت از مجلس قدردانی می کنم. البته این اعتبارات  فقط به واحدهای کوچک و متوسط اختصاص نمی یابد و قرار است بخشی از این اعتبار برای توسعه مسکن باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی اظهار داشت : سازمان برنامه و بودجه براساس ارزیابی خویش باید خود را با اهداف پیش رو و گذشته مقایسه کند که خوشبختانه ارزیابی ها نشان می دهد در این استان همه روندها مثبت بوده است. موفقیت این استان همگرایی و هماهنگی مدیران دستگاه های اجرایی  را نشان می دهد که جای تقدیر دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: سال گذشته سالی بود که برای اجرای قانون برنامه ششم و هم سیاست های اقتصاد مقاومتی اقداماتی را انجام دادیم. البته مقام معظم رهبری از 24 سیاستی که بیان فرمودند، دو بحث افزایش اشتغال و تولید را دنبال می کردند. استان باید خود را بسنجد که در رابطه با این دو شاخص چقدر پیشرفت داشته که خوشبختانه براساس گزارشات این استان به هدف اشتغال خود دست یافته است.
نوبخت عنوان کرد: براساس گزارش رسمی مرکز آمار میزان 797 هزار نفر جمعیت فعال وارد بازار کار  شده که از این تعداد 790 هزار نفر مشغول به کار شدند . وی افزود: ایجاد این تعداد اشتغال نتیجه بکارگیری دو سیاست افزایش سرمایه گذاری از منابع غیردولتی و نظام بانکی و همچنین اختصاص اعتبارات از خزانه به طرح های عمرانی بوده است .
وی تصریح کرد: سال گذشته برای ایجاد اشتغال 18 هزار و 500 میلیارد تومان برای 26 هزار طرح تولیدی تسهیلات پرداخت شد.. علاوه بر این دولت درسال گذشته دولت بیش از 50 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت کرده و 1900 میلیارد تومان نیز از محل منابع 10 و 12 قانون بودجه برای طرح های عمرانی اختصاص داد.
وی ادامه داد: امسال با همراهی مجلس با دو تبصره 18 و 19 لایحه بودجه موافقت شد که بر این مبنا 18 هزار و 500 میلیارد تومانی که سال گذشته به بخش خصوصی داده ایم، در سال جاری قرار شد امسال به 73 هزار 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کند که به عنوان سخنگوی دولت از مجلس قدردانی می کنم. البته این اعتبارات  به بنگاه های کوچک و متوسط و خصوصا برای توسعه مسکن وبازسازی بافت فرسوده هزینه خواهد شد .
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: این سازمان در سال جاری برای توسعه مسکن دو برنامه در دستور کار خود قرار داده است که یکی نوسازی و بازسازی 100 هزار مسکن در بافت فرسوده است که این نوسازی می تواند 240 هزار نفر اشتغال ایجاد کند. همچنین در موضوع توسعه حمل و نقل درون و برون شهری بنا داریم که 100 هزار شغل بر این مبنا ایجاد کنیم
در ادامه علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، با ارئه گزارشی از وضعیت توسعه ای استان عنوان کرد:  با عنایت دولت به این استان در سال 96 با همدلی و اتحاد بین مردم و مسئولان توانستیم به شرایطی برسیم که توسعه در حوزه های مختلف سرعت گیرد. در سال 96 علی رغم اینکه این سال یکی از سال هایی بود که بیش از 3 ماه کشور درگیر رقابت سیاسی انتخابات بود، به تمام اهدافی که در حوزه مسایل توسعه اقتصادی مانند دست یابی به رشد 8 درصدی دست یافتیم. همچنین ما توانستیم در این سال به بیش از رشد 8 درصدی در بخش تولید دست یابیم.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امسال در استان ما بیش از 90 میلیون دلار صادرات خدمات فنی مهندسی داشته ایم. در حوزه ترانزیت نیز استان ما رشد 18 درصدی داشته است. از دیگر سو با وجود مشکلات آبی استان ما 20 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری داشته که این به معنای 90 میلیون متر مکعب صرفه جویی است. در واقع برداشت آب استان از سفره های آب زیرزمینی کاهش یافته است و این نشان می دهد این ظرفیت برای مقابله با مساله کم آبی در استان وجود دارد تا بتوان سازگاری کاملی با شرایط آبی در استان داشت.
در ادامه رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، با اشاره به فعالیت های ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سال 96 عنوان کرد: تصویب 191 پروژه اقتصاد مقاومتی و تشکیل کمیته نظارت ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به منظور کنترل و ارزیابی پروژه های مذکور از عمده ترین فعالیت های این ستاد بوده است. ابلاغ و پیگیری برنامه‌های اجرایی بسته‌های پنج‌گانه رونق تولید و اشتغال از دستگاه‌های اجرایی ملی توسط دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان و ابلاغ برنامه اشتغال فراگیر و برنامه توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1396 به کلیه دستگاه‌های اجرایی از دیگر اقدامات این ستاد بوده است.
جمشیدی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه ستاد فرماندهی کشور در سال 1395باید میزان واگذاری پروژه ها برابر با 2500پروژه باشد که سهم مصوب خراسان رضوی از این واگذاری ها 108 پروژه بوده اما میزان واگذاری پروژه ها در استان برابرگزارشات واصله از دستگاه های اجرایی 511 پروژه است. همچنین میزان واگذاری های مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور 345پروژه است که از این جهت رتبه استان در واگذاری پروژه‌های جدید و نیمه تمام رتبه دوم کشور را داراست و رتبه استان در واگذاری پروژه‌های تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده نیز جایگاه سوم کشور است.
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی با اشاره به  مفاد ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه کشور تصریح کرد : دولت موظف است به منظور تحقق سیاست های کلی برنامه واقتصاد مقاومتی ، شناسایی و بهره بردارسی از ظرفیت های موجود در نواحی روستایی وارتقای منزلت اجتماعی روستائیان وجایگاه روستاها در اقتصاد ملی وایجاد بستر لازم برای شکوفایی وپیشرفت عدالت محور روستاها اقداماتی را مطابق با قوانین ودر قالب بودجه های سنواتی انجام دهد که در همین راستا برای استان خراسان رضوی در مجموع 1645 روستا ودر هرسال 329 روستا در نظر گرفته شده است که با مساعدت استاندار خراسان رضوی روستاهای مورد مطالعه در سال 1396 از 329 روستا به 467 روستا افزایش پیدا کرد.
رضا جمشیدی در این جلسه با اشاره به شاخص‌های کلان اقتصادی استان اظهار داشت: نرخ تورم کل 12 ماهه منتهی به فروردین ماه سال 1397 کشور برابر با 8.1 درصد می‌باشد که در مقایسه با ماه قبل 0.1 درصد کاهش دارد، این شاخص برای استان برابر با 7.8 درصد می‌باشد که در مقایسه با ماه قبل 0.5 درصد کاهش یافته است
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی افزود : با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی طی سال1396 مثبت و معادل 1604 میلیون دلار می باشد
جمشیدی اضافه کرد : میزان صادرات استان طی سال 96 معادل 2111 هزار تن به ارزش 1976 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی 0.3 درصد  افزایش و از نظر  ارزشی 15 درصد رشد را نشان می دهد
وی در ادامه افزود : میزان واردات استان طی سال 96 معادل 356 هزار تن به ارزش 371.7 میلیون دلاربوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 17 در صد کاهش  و از لحاظ ارزش 6 درصد کاهش را نشان می دهد
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۱۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .