۱۳۹۷/۰۴/۰۶

به منظور تهیه آمارهای گردشگری و برنامه ریزی برای توسعه صنعت گردشگری کشور ، طرح آمارگیری از گردشگران ملی اجرا می گردد.

طرح آمارگیری از گردشگران ملی همزمان باسراسر کشور در سطح استان خراسان رضوی نیز به مرحله اجرا در می آید.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی معاون این سازمان اظهار داشت : مرکز آمار ایران به عنوان متولی اصلی تأمین آمارهای مورد نیاز برنامه ریزان، طرحهای آماری متعددی را انجام میدهد. یکی از این طرح ها، طرح آمارگیری از گردشگران ملی است که برای اولین بار در سال 1387 در سطح کشور به اجرا در آمد.
مجید نعیمی بابیان این که تا قبل از این آمارگیری، اطلاعات منسجم و قابل اعتمادی در حوزه گردشگران ملى وجود نداشته است و در برخی موارد آمار رسمى بازدیدکنندگان از موزه ها و بناهای تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سالنامه های آماری انتشار یافته است افزود : اهمیت صنعت گردشگری در شکوفایی اقتصادی ایجاب می نماید تا نظام آماری منسجم و پویایی در این بخش استقرار یافته، تولید و انتشار آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان در دستور کار قرار گیرد.
معاون آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی تصریح کرد : بدون شک ایران با تاریخی کهن و فرهنگی غنی با وجود میراث فرهنگی، جاذبه های طبیعی و تنوع آب و هوایی یکی از مقصدهای مهم گردشگرپذیر جهان است که در صورت برنامه ریزی مناسب، به یکی از منابع تولید ثروت در کشور تبدیل خواهد شد.
مجید نعیمی ، برخی از کاربران مهم نتایج این  طرح را ، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت راه و ترابری، نیروی انتظامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد.
 وی با بیان این که  در این طرح، اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت های گردشگری و ویژگی های اجتماعی اعضای خانوارهای معمولی ساکن کشور، جمع آوری خواهد شد اضافه کرد : اطلاعات این طرح در سال  1397 ، برای فصل بهار گردآوری می شود.
معاون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی هدف از اجرای طرح گردشگران ملی را جمع آوری آمار و اطلاعات فعالیتهای گردشگری خانوار از قبیل تعداد سفر، مقصد اصلی سفر، محل اقامت ، نوع وسیله مورد استفاده ، هزینه های سفر و همچنین ویژگیهای اجتماعی اعضای خانوار مانند سن، جنس، وضع سواد و وضع اشتغال، به منظور تهیه آمارهای گردشگری و برنامه ریزی برای توسعه صنعت گردشگری کشور عنوان کرد ویادآورشد : روش اجرای طرح به صورت نمونه ای خواهد بود
وی افزود : جامعه آماری طرح گردشگران ملی کلیه خانوارهای شهری و روستایی کشور می باشد . معاون آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی اضافه کرد : تعداد نمونه این طرح در سطح کشور 25 هزار خانوار می باشد که سهم استان 2000 خانوار در نظر گرفته شده است
مجید نعیمی زمان اجرای طرح گردشگران ملی را همزمان با سراسر کشور از 12 تیر ماه سال جاری به مدت یک ماه اعلام کرد.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۱۹۰


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .