۱۳۹۷/۱۰/۱۳

تبیین برنامه جامع اصلاح نظام اداری در نشست شورای راهبری توسعه مدیریت خراسان رضوی

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان در سال جاری در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی دبیر شورای راهبری توسعه مدیریت استان گفت: دومین نشست شورای راهبری توسعه مدیریت استان در سال 1397 صبح امروز به ریاست سرپرست استانداری خراسان رضوی برگزار گردید.
دکتر رضا جمشیدی، ارائه گزارش اجمالی نتایج نهایی ارزیابی عملکرد سال 1396 دستگاه های اجرایی استان و مقایسه آن با نتایج ارزیابی عملکرد کشور، تبیین برنامه جامع اصلاح نظام اداری (دوره دوم) و راهکارهای اجرایی آن، بررسی تعیین تکلیف سایت اداری شهرستان خلیل آباد و همچنین بررسی تبصره ماده 11 مصوبه شورای عالی اداری درخصوص نظام نامه مدیریت فرهنگ سازمانی را از جمله دستور کارهای این جلسه اعلام کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر شورای راهبری توسعه مدیریت استان با اشاره به مقایسه امتیاز کسب شده ارزیابی عملکرد سال گذشته دستگاه های اجرایی استان و مقایسه آن با استانهای کشور اظهار داشت: میانگین امتیاز کسب شده دستگاه های اجرایی استانهادر شاخص کل، 1390 امتیاز و میانگین همین شاخص در استان خراسان رضوی 1686 امتیاز از 2000 امتیاز می باشد.
جمشیدی با بیان این که میانگین امتیاز کسب شده دستگاه های اجرایی کشور در شاخص های عمومی522 و همین شاخص برای استان با رتبه 5حدود 709 امتیاز از مجموع 1000 امتیاز می باشد افزود: در خصوص شاخص های اختصاصی (میانگین استانی) نیز میانگین امتیاز کسب شده دستگاه های اجرایی کشور 924 و برای استان خراسان رضوی 976 امتیاز می باشد بارتبه اول.
دبیر شورای راهبری توسعه مدیریت استان با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری درخصوص برنامه جامع اصلاح نظام اداری اظهار داشت: در اجرای سیاست های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری و نقشه راه اصلاح نظام اداری به منظور تداوم اصلاحات در نظام اداری کشور دوره دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری برای تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات، شرکت ها و نهادهای عمومی غیردولتی و استانداری ها از تاریخ ابلاغ لازم الاجراست. وهم اکنون توسط واحدهای ستادی در حال تهیه برش استانی است.
 وی، وظیفه سازمان اداری و استخدامی و سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها را در این خصوص ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی ملی و استانی و ارائه گزارش به رئیس جمهور و شورای عالی اداری (شورای راهبری استان) و حسب ضرورت هیات دولت اعلام کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی اهداف اصلی برنامه جامع اصلاح نظام اداری را تبدیل دولت به دولتی کارا و اثربخش، متعهد به آرمان ها و متکی به اعتماد مردم (به عنوان یک سرمایه اجتماعی)، چابک، انعطاف پذیر و پیشران توسعه ذکر کرد.
دکتر رضا جمشیدی با اشاره به مصوبه دیگر شورای عالی اداری درخصوص نظام نامه مدیریت توسعه فرهنگی سازمانی در دستگاه های اجرایی، تهیه و تنظم دستورالعمل های اجرایی مربوط به قوانین و مقررات مرتبط با نظم بخشی اداری و مالی پس از تصویب شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه و همچنین ارزیابی در قالب چک لیست مشخص (با تأیید شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه) به صورت ادواری چهارماهه و استفاده از نتایج آن برای تشویق و تنبیه کارکنان را از جمله وظایف دستگاه های اجرایی مشمول مصوبه مذکور اعلام کرد.
دبیر شورای توسعه مدیریت خراسان رضوی تاکید کرد اهم ماموریت های مصوبه یاد شده : بررسی و تعیین ضرورت ها، اولویت ها، برنامه ها و فعالیت ها در خصوص فرهنگ سازمانی عمومی و اختصاصی،  بررسی و تعیین سیاست های لازم در زمینه ایجاد، ارتقاء و نهادینه سازی فرهنگ سازماین در نظام اداری جهت ارائه به دولت و شورای عالی اداری، اتخاذ تصمیم به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در برنامه ها و فعالیت های دستگاه های اجرایی در زمینه بهبود فرهنگ سازمانی عمومی،  بررسی و تعیین سیاست های لازم برای جلب مشارکت ها و نظارت سازمان یافته مردم در توسعه فرهنگ سازمانی از طریق تشکل های مردم نهاد، تصویب طرح های راهبردی ویژه برای بهبود وضعیت فرهنگ سازمانی در نظام اداری، بررسی و تأیید گزارش سالانه وضعیت فرهنگ سازمانی در نظام اداری کشور، قبل از انتشار و ارائه به مراجع ذی ربط می باشد.
سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه  ضمن تقدیر از عملکرد دستگاه های اجرایی استان و تاکید بر تلاش در ارتقا جایگاه استان در بین استان های کشور،گفت: در مجموع شاخص های عمومی و اختصاصی رتبه پنجم کشور را دارا هستیم.
قربان میرزایی همچنین با اشاره به نظامنامه مدیریت توسعه فرهنگ سازمانی مصوب شورای عالی اداری؛ تصریح کرد: تحقق فرهنگ سازمانی زیربنای اصلاح ساختار و سلامت اداری است از این جهت دستگاه های اجرایی باید برای اجرایی شدن این نظامنامه تلاش کنند
 

 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۴۲۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .