۱۳۹۶/۰۷/۱۹

برگزاری دوره آموزشی دستورالعمل تعیین حق الزحمه خدمات نظارت در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان

دوره آموزشی دستورالعمل تعیین حق الزحمه خدمات نظارت با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، مدیر نظام فنی و اجرایی این سازمان گفت : این دوره آموزشی با حضور متخصصین، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرائی و سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به موضوع بررسی دستورالعمل مذکور می پردازد..
دکتر سید ابراهیم شهیدی با اشاره به موضوع ماده 34 مبنی بر رویکرد نظام فنی و اجرایی یکپارچه در کشور و ابلاغ آیین نامه اجرایی آن تا آخرسال 1396،  وظایف مدیریت نظام فنی و اجرایی سازمان را تشریح کرد.
مدیر نظام فنی و اجرایی این سازمان خاطر نشان کرد :  دستورالعمل تعیین حق الزحمه خدمات نظارت باستناد ماده (23) قانون برنامه و بودجه و ماده (6) آیین نامه استانداردهای اجرایی طرح های عمرانی مصوب 1352 و در چارچوب نظام فنی و اجرایی کشور (موضوع تصویب نامه شماره 42339/ت33497 ه مورخ 20/04/1385 هیئت محترم وزیران) به تصویب شورای عالی فنی رسیده است که این دستورالعمل از نوع لازم الاجرا می باشد.
رئیس گروه امورنظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور، در این دوره آموزشی به اهمیت دستورالعمل، ضرورت شکل گیری آن، نحوه انعقاد قرارداد و تهیه صورتحساب اشاره کرد و افزود : از جمله مشکلات دستورالعمل قبل، عدم تناسب خدمات نظارت عالیه با میزان حق الزحمه مربوطه، عدم امکان مدیریت اجرایی مهندسین مشاور، عدم پرداخت حق الزحمه در تبادل خروجی و کیفیت کار، عدم استقلال کاری مشاور، روابط غیرمتعارف میان پرسنل مشاور و کارفرما و بخشنامه های متفاوت برای محاسبه حق الزحمه نظارت عالیه و کارگاهی می باشد.
مهندس فرزاد پارسا اضافه کرد : دستورالعمل جدید ضمن تقسیم بندی مراحل به قبل،حین و بعد از اجرا، نسبت به حل تعارض حقوقی پرسنل با مشاور، ایجاد زمینه متناسب برای مدیریت مهندس مشاور، کاهش بوروکراسی، افزایش بهره وری مشاوران، ایجاد محدودیت برای خاتمه نظارت توسط کارفرما، محدودیت کار امانی در نظارت، الزام به انتخاب مشاور قبل از پیمانکار، ضمانت اجرایی برای انجام کامل شرح خدمات با برقراری رابطه مستقیم میان کار و حق الزحمه، ضرورت بکارگیری تخصص های لازم برای انجام کارها و ایجاد انگیزه برای پیشرفت فیزیکی پروژه و ارائه به موقع پیشرفت کار اقدام شده است.
درادامه  این دوره آموزشی نحوه واگذاری یکپارچه خدمات نظارت به مهندسین مشاور، تفکیک قرارداد نظارت از مطالعات و انعقاد قرارداد قبل از انتخاب پیمانکار، ممنوعیت اعمال ضریب افزایشی یا کاهشی، ممنوعیت استفاده در روش های QBS و QCBS ، تایید بالاترین مقام کارفرمایی برای خاتمه دادن به قرارداد مورد بحث وتبادل نظر اعضاء حاضر درجلسه قرار گرفت.
شایان ذکر است در این دوره آموزشی یک روزه حدود 200 نفر از کارشناسان دستگاههای اجرائی استان مشارکت داشته و در پایان برگزاری به شرکت کنندگان ، گواهینامه شرکت در دوره اعطاخواهد شد.
 
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۸۹۴


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .