۱۳۹۶/۱۰/۰۷

تشکیل جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان باحضور معاون اول رئیس جمهور

شصت ویکمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با حضور دکتر جهانگیری برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشوردر این جلسه گفت : فقرزدایی از سیاست های مهم دولت و برنامه های مورد تاکید برای نسل آینده است.
معاون اول رئیس جمهوری بابیان این که رشد ۶ درصدی اقتصادی در سال جاری بیانگر وضعیت مطلوب این حوزه در کشور است اضافه کرد: ایجاد 700 هزار اشتغال جدید، رشد 6 درصدی اقتصادی و تورم یک رقمی خود بیانگر وضعیت مطلوب اقتصاد کشور و روند رو به بهبود است.
جهانگیری درادامه خاطر نشان کرد : در واقع همه بخش های اقتصادی کشور اعم از ساختمان، کشاورزی، صنعت و خدمات رشد مثبت داشتند؛  وی افزود: رشد اقتصادی کشور در6 ماهه اول سال جاری در مجموع 5.6  درصد اعلام شد که  بدون محاسبه نفت 6 درصد است .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور عنوان کرد: در حوزه تورم هم در عین آن که قبول داریم در برخی کالاها شاهد گرانی هستیم اما تورم از 40 درصد به زیر 10 درصد رسیده و در دو سال اخیر این نرخ تورم تک رقمی حفظ شده که خود اقدامی بزرگ است معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: تلاش دولت و رئیس جمهوری حفاظت از این دستاوردها و توسعه آن است.
استاندار خراسان رضوی نیزدر این جلسه کاهش نرخ بیکاری به هفت درصد تا پایان برنامه ششم توسعه را نیازمند ایجاد  430 هزار شغل جدید عنوان کرد و افزود : با اقداماتی که در استان طی سالجاری دردست انجام است و برنامه ریزی ایجاد 160 هزار شغل جدید تحقق رقم پیش بینی شده برنامه ششم توسعه دور از دسترس نیست.
 استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد حتی بیش از این رقم اشتغال جدید در این برنامه ایجاد شود و افزایش صادرت به رقم سه میلیارد و 300 میلیون دلار در سال هم در دست پیگیری و تحقق است
رشیدیان افزود : هم اکنون هدف گذاری و برنامه ریزی برای ایجاد  160 هزار اشتغال جدید تعهد استان هم انجام شده و برنامه تمامی شهرستان ها در این حوزه مشخص شده و بر این اساس در حال اقدام هستند.
وی با بیان این که امید است در سایه همکاری همه دستگاه ها این هدف گذاری ها محقق و اجرایی شود؛ گفت: فقط طی یک سال اخیر نرخ بیکاری در استان کاهش 2.4 درصدی داشته است
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: این نرخ از 12.5 درصد در تابستان سال 95 به 10.1 درصد در تابستان امسال رسید ضمن آنکه نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به فصل قبل (بهار 96) کاهش چهار درصدی را نشان می دهد.
در ابتدای این جلسه گزارش اقدامات انجام شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان توسط رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی ارائه گردید.
رضا جمشیدی در این جلسه اهم فعالیت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در سال 1396 را به این شرح اعلام کرد :  تصویب191 پروژه اقتصاد مقاومتی استان و تشکیل کمیته نظارت ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به منظور کنترل و ارزیابی پروژه های مذکور ، ابلاغ و پیگیری برنامه‌های اجرایی بسته‌های پنج‌گانه رونق تولید و اشتغال از دستگاه‌های اجرایی ملی توسط دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ، ابلاغ برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396 به کلیه دستگاه‌های اجرایی مصوب جلسه 36 فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ، ابلاغ پروژه‌های اولویت‌دار ملی سال 1396 و سایر مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به دستگاه‌های مرتبط در استان ، و برنامه ریزی دور سوم سفرهای شهرستانی استاندار محترم با محوریت اقتصاد مقاومتی .
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان درخصوص عملکرد واگذاری پروژه ها گفت : در سال 1396و از ابتدای سال تاکنون سهم مصوب خراسان رضوی از واگذاری ها :145 پروژه ، میزان واگذاری پروژه ها در استان برابرگزارشات واصله از دستگاههای اجرایی 246 پروژه (درصد تحقق برابر 169درصد ) ، میزان واگذاری های مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور :194پروژه (درصد تحقق برابر 134درصد) ، و همچنین پروژه های واگذار شده استان بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور29 مورد نیمه تمام و 165 مورد تکمیل شده و بهره برداری رسیده است.
رضا جمشیدی تصریح کرد در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی ، از ابتدای ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در سال 1392 تا نیمه آبان ماه سال 1396 ، جمعا مبلغ 963.8 میلیون دلار منابع مالی خارجی وارد استان خراسان رضوی گردیده است که از این میزان 205.9 میلیون دلار به صورت پوششی (با تضمین دولت) از محل 86 طرح و 757.9 میلیون دلار به صورت  غیر پوششی (بدون تعهد و تضمین دولت) از محل 2190 طرح مصوب استان در سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران بوده است.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان در ادامه افزود : نرخ تورم شهری و روستایی استان طی 12 ماهه منتهی به آبانماه سالجاری به ترتیب 7.5 و 11.4 درصد بوده است که این شاخص برای کل کشور به ترتیب 8.2 و 9.3 می باشد.
وی افزود : نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان 1396برابر با 45.1 درصد بوده که در مقایسه با تابستان 1395( 42.4 درصد) 2.7 درصد افزایش داشته است.
به گفته جمشیدی ، نرخ بیکاری استان در تابستان 1396برابر با 10.1 درصد بوده که در مقایسه با تابستان 1395 (12.5درصد) به میزان 2/4% کاهش یافته است . همچنین درفاصله تابستان 1395 تا تابستان 1396 ، تعداد 184 هزار شغل در خراسان رضوی ایجاد شده که معادل 23% اشتغال ایجاد شده در کل کشور است.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی تاکید کرد : از محل منابع 20 هزار میلیارد تومانی بندهای (الف) و (ب) تبصره (18) قانون بودجه سال 1396 کل کشور که مبلغ 1848.6 میلیارد تومان (معادل 9.24 درصد) سهمیه استان خراسان رضوی می باشد اقدامات اولیه همچون شناسایی و اعلام اولویت های استان با نگاه اشتغالزایی  شروع شده است.
رضا جمشیدی در ادامه افزود : یکی از مسائل مهم در راستای تحقق بندهای (الف) و (ب) تبصره (18) قانون بودجه سال 1396 کل کشور مبحث تامین سهم یارانه آن از محل اعتبارات استانی ، پایین بودن میزان تخصیص اعتبارات استان و عدم وجود نقدینگی و فرایند زمانبر پرداخت آن پس از اشتغالزایی می باشد.
شایان ذکراست دراین جلسه مدیران کل صنعت ، معدن و تجارت و همچنین جهاد ،کشاورزی استان هریک گزارشی از اقدامات انجام شده حوزه کاری خود را در حوزه اقتصاد مقاومتی ارائه کردند.


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۳۷


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .