۱۳۹۶/۱۲/۱۲

برگزاری دوره آموزشی سنجش از راه دور در معاونت آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی

با هدف ارتقاء سطح دانش فنی  کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان کارگاه آموزشی سنجش از راه دور برگزار گردید .
  به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی معاون آمارواطلاعات این سازمان گفت : پیامدهای ناشی از فعالیت های مخرب انسان و بروز تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر، مشکلات بسیاری را برای ساکنان کره زمین ایجاد کرده است ،  بطوریکه امروزه شاهد افزایش وقوع بلایای طبیعی و تغییرات جوی و اقلیمی همچون خشکسالی، سیل، طوفان، گرد و غبار، موج‌های گرمایی و غیره هستیم.
مجید نعیمی افزود :  با توجه به رشد چشمگیر فناوری سنجش از دور طی چهار دهه اخیر و در دسترس بودن تصاویر ماهواره ای برای کاربران، استفاده از این فناوری به منظور شناسایی به موقع و مدیریت اثرات رویدادهای طبیعی، بیش از پیش توصیه می گردد.
 معاون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی تصریح کرد : با بکار گیری این فناوری ضمن شناخت بهتر و مطالعه وضعیت پدیده های مرتبط با این رویدادها، متولیان ذیصلاح می توانند راهکارهای سریع تر و علمی تری را برای مقابله با کاهش آنها در برنامه‌های علمی و اجرایی لحاظ نمایند.
وی هدف از پایش ماهواره ای زمین در حوزه فناوری سنجش از دور را  استفاده موثر از داده‌های ماهواره‌ای به منظور شناسایی و تولید پارامترهای مرتبط با پدیده های سطح زمین و در اختیار گذاردن آن برای مجریان و مسئولین مرتبط، اعلام کرد.
   معاون آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد : سنجش از دور دانش و فن جمع‌آوری اطلاعات از عوارض سطح زمین بدون تماس فیزیکی با آنها است.
وی افزود : بطورکلی از زمان های گذشته تا کنون روش های مختلفی برای جمع آوری داده های مکانی وجود داشته که از آن جمله می توان به مشاهدات نجومی، فتوگرامتری، نقشه برداری و سنجش از دور اشاره نمود.
مجید نعیمی در انتهااضافه کرد : فناوری سنجش از دور از زمره روش های جمع آوری داده محسوب می گردد که در آن کمترین میزان تماس مستقیم با اشیاء و عوارض مورد اندازه گیری را داشته و برخلاف سایر روش ها که عوامل انسانی در گردآوری و تفسیر داده های زمینی نقش دارند، در روش سنجش از دور این وظیفه اکثرا بر عهده سنجنده ها خواهد بود.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۶۰۲


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .