۱۳۹۷/۰۲/۱۵

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با حضور وزیر صنعت ، معدن وتجارت تشکیل جلسه داد.

شصت وسومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان باحضور وزیر صنعت ، معدن وتجارت صبح امروز در محل استانداری خراسان رضوی برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی خراسان وزیر صنعت ، معدن وتجارت  صبح امروز در شصت و سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در استانداری خراسان رضوی اظهار داشت : کشور ما نیازمند یک حرکت بزرگ برای حل مشکلات خویش است.
محمد شریعتمداری اظهار داشت : این مسیری که ما در حال طی هستیم، ما را به نتیجه مطلوب نمی رساند گرچه اقدامات خوبی صورت گرفته است. وی اضافه کرد: ظرفیت ها در این استان بسیار بالاست و وجود مضجع شریف امام رضا(ع) شرایط بسیار خاصی برای این استان فراهم می کند که باید در هر حوزه کارگروهی عملیاتی در این استان راه اندازی شود ، البته مشکلات کم آبی همیشه اثرگذار بوده ولی یکی از ظرفیت های بزرگ کشاورزی کشور همین خراسان رضوی بوده است. اگر تلاش شود در حوزه سرمایه گذاری در زمینه آب کار کرد، می توان بسیاری از مشکلات را حل نمود.
وی ادامه داد: این استان سرآمد استان های کشور در حوزه معدن است. تاکید ما این است که حوزه معدن در ستاد اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد و تجهیزات مورد نیاز و تلاش بیشتر در این خصوص مورد نظر قرار گیرد. از ظرفیت معدنی این استان بسیار می توان استفاده کرد. باید منابع به حوزه اکتشافات معدنی وتجهیزات  مورد نیاز آن اختصاص یابد چون توسعه صنایع معدنی با اکتشافات صورت می گیرد.
شریعتمداری در خصوص حوزه کشاورزی عنوان کرد : بایستی از روشهای نوین آبیاری باهدف بهبود بهره برداری در هکتار بهره گرفت . وی افزود : استان خراسان رضوی دارای مزیت نسبی در حوزه کشاورزی می باشد .
وی اضافه کرد: رشد صادرات غیرنفتی در این استان جهش وار بوده است ولی نیازها در استان بیشتر و ظرفیت آن نیز بالاتر است. بار سنگینی به دوش مسئولان صنعتی و تجاری این استان قرار دارد. بایستی اعداد و ارقام بهتری در سال 97 داشته باشیم. در سال 97 تسهیلات خوبی پیش بینی شده و در قانون بودجه این مساله وجود دارد. منابع مناسبی قریب به 5000 میلیارد تومان برای بازسازی صنایع کشور در نظر گرفته شده که باید تلاش شود سهم این استان نیز جذب گردد. 1500 میلیارد تومان نیز برای حمایت از صادرات غیرنفتی در نظر گرفته شده است که لازم است سهم استان مشخص گردد.
شریعتمداری با بیان اینکه یکی از مشکلات کالای ایرانی خریدار محدود آن است، خاطرنشان کرد: نظام بانکداری باید دراین زمینه همراهی کند. باید تبلیغ و اطلاع رسانی درستی از فعالیت واحدهای تولیدی شود. باید تبلیغ تولید کالای ایرانی در صداوسیمای استان صورت گیرد و این می توان به مردم در جهت کسب آگاهی کمک کند.
استاندار خراسان رضوی در این جلسه اظهار داشت : در سال گذشته که مساله تولید و اشتغال نکته اصلی شعار سال بود و با وجود بروز برخی مشکلات، خوشبختانه هم در حوزه صادرات و تولید رشد خوبی داشته ایم. به عنوان نمونه در حوزه فولاد چندین کارخانه دارای ظرفیت بالا در استان افتتاح شد.
وی ادامه داد: با توجه به هدفگذاری صادرات استان سال گذشته 10 کشور به کشورهای هدف صادراتی استان افزوده شد و تراز صادرات ما رشد معناداری داشته است. همچنین در استان خراسان رضوی مبلغ 585 میلیون دلار جذب سرمایه گذار خارجی داشته ایم. نتیجه عملی این مساله افزایش اشتغال در استان بوده است.
رشیدیان خاطرنشان کرد: براساس آمارها 7 درصد نسبت به سال 95 درآمدهای استان رشد داشته اما 17 درصد نسبت به هدفگذاری اصلی کسری داشته ایم. وضعیت سپرده های استان بسیار خوب است ولی بوروکراسی سنگین و سختی در حوزه استفاده از منابع بانک ها وجود دارد و درخواست داریم سقف دریافت تسهیلات در استان از بانک ها به 10 میلیارد تومان افزایش پیدا کند چون رقم های کنونی واقعا پاسخگو نیست.
وی با بیان اینکه بهتر است بانک ها به بخش های استانی اعتماد کنند و این خوب نیست که این اختیارات تا این حد در مرکز متمرکز است، گفت: سهمیه استان ها از صندوق توسعه ملی باید به نسبت شرایط و ظرفیت استان ها تخصیص یابد و این می تواند رقابتی برای جذب صحیح این منابع ایجاد کند. مناطق ویژه اقتصادی نیز از معضلات جدی است. در تمام طول مرزهای کشور تعداد زیادی مناطق آزاد وجود دارد که بیش از صادرات، واردات دارند ولی جای این مساله در شمال شرق کشور خالی است. این حق استان است که این دو منطقه ویژه اقتصادی آن تبدیل به مناطق آزاد شود و امکانات زیرساختی خوبی هم دارد.
رشیدیان در خصوص توسعه صادرات استان بر لزوم توجه به مزیت های استانی تاکید و عنوان کرد: سال گذشته در استان ما 40 درصد افزایش تولید خودرو داشته ایم و این ظرفیت خوبی است که در استان ما وجود دارد و جا دارد استان ما در حوزه تولید یکی از خودروهای پرتیراژ جدید وارد شود و حتی این ظرفیت برای صادرات آن نیز وجود دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از  آخرین اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در سطح استان (سال‌های 1395 و 1396)تاکید کرد: در سال گذشته علی رغم ایجاد 124 هزار فرصت شغلی جدید، تعداد بیکاران استان افزایش داشت و این موجب شد نرخ بیکاران استان کمتر از آنچه مورد انتظار بود، کاهش داشته باشد. وی تاکید کرد : استان خراسان رضوی بالاترین میزان ایجاد فرصت های شغلی را در کشور داشته است.
رضا جمشیدی اظهار داشت : تاکنون 62 جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شده است. سال گذشته از ظرفیت کارگروه اشتغال و کارگروه امور اقتصادی نیز بهره برداری شد. برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی دستگاه ها در سال های 95 و 96ابلاغ و تهیه شد و موضوعات قابل تفویض به شهرستان ها شناسایی و تفویض شد.
وی ادامه داد: 191 پروژه اقتصاد مقاومتی مجموعه مصوبات دو سال اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان است. برش های استانی بسته های پنجگانه رونق تولید را نیز در استان را مورد پیگیری قرار داده ایم . یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی استان در سال 95 واگذاری پروژه های عمرانی به دستگاه های غیردولتی بود که برای استان 108 پروژه مشخص شده بود که ما 345 پروژه را به بخش خصوصی واگذار کردیم.
جمشیدی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات ما در سال گذشته که تنها در استان ما صورت گرفت اختصاص منابع بصورت کمک های فنی اعتباری به بخش های کشاورزی ، صنعت وخدمات ( گردشگری) بود. در این راستا 66 میلیارد تومان مصوب گردید که 22 میلیارد تومان از این مبلغ در قالب کمک های فنی واعتباری به بخش های مذکور اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه این مبالغ به صورت یارانه سود تسهیلات به بخش ها اختصاص یافت گفت: که با این کمک ها 600 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانکها به بخش های تولیدی نیز اختصاص یافت.
جمشیدی عنوان کرد: با مجموعه اقداماتی که سال گذشته صورت گرفت، در فروردین ماه سال جاری نرخ تورم کشور 8.1 درصد بود که این رقم در استان کمتر از میانگین کشور شده و 7.8 درصد شد.
وی اضافه کرد: علی رغم کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در کشور و اینکه نرخ بیکاری ما بیش از کشور بوده، در کاهش نرخ بیکاری استان عملکرد مناسب تری داشته و نرخ بیکاری استان 1.8 درصد کاهش پیدا کرده است. در حقیقت تعداد بیکاران ما در استان 30 هزار نفر کاهش داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی تاکید کرد: در سال گذشته علی رغم ایجاد 124 هزار فرصت شغلی جدید، تعداد بیکاران ما افزایش داشت و این موجب شد نرخ بیکاران استان کمتر از آنچه مورد انتظار بود، کاهش داشته باشد. استان خراسان رضوی بالاترین میزان ایجاد فرصت های شغلی را در کشور داشته است.
مسئول دبیر خانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی نیز ، دراین جلسه گفت : کمیته نظارت و ارزیابی در استان تشکیل شد که دستورالعمل های لازم مربوط به نظارت و ارزیابی در ستاد اقتصاد مقاومتی تدوین شد و پس از آن در قالب فرم های نظارتی ، اطلاعات دستگاه های اجرایی تکمیل ونسبت به دستگاه های اجرایی برای بازدید وسرکشی اقدام گردید. گروه بندی از اوایل دیماه سال گذشته بازدید از پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان آغاز شده است.
احمد نجاری مقدم اضافه کرد: هدف از تشکیل این کمیته نظارت، کنترل و ارزیابی دقیق و مستمر مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی بوده است. وی در ادامه افزود : در سال های 95 و 96  تعداد 843 پروژه و زیرپروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان داشتیم که قرار شد این پروژه ها مورد بازنگری قرار گیرد. در واقع تصمیم بر این شد که پروژه هایی مورد تصویب ستاد قرار گیرد که به نوعی با سیاست وبرنامه های اقتصاد مقاومتی انطباق داشته باشد که مجموعا به 191 پروژه تعدیل گردید.
مسئول دبیر خانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تا پایان سال 1396 از 191 پروژه ، 71 پروژه تا پایان سال 96 به اتمام رسید و 36 پروژه نیز دارای پیشرفت فیزیکی بین 80 تا 90 درصد بوده است.

 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۵۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .