۱۳۹۷/۰۲/۲۰

استاندار خراسان رضوی گفت : برنامه ششم توسعه بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی و برشهای استانی آن تدوین شده است.

علیرضا رشیدیان در همایش ملی مدیریت، اقتصاد و اقتصاد مقاومتی گفت : برنامه ششم توسعه بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی و برشهای استانی آن تدوین شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان ظهر امروز در همایش ملی مدیریت اقتصاد و اقتصاد مقاومتی گفت: برنامه ششم توسعه بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی تدوین و برشهای استانی آن تعیینشده است.. بر این اساس، خراسان رضوی باید در پایان برنامه ششم توسعه به رشد اقتصادی 8.7 درصدی ، بیکاری هفت درصدی با ایجاد 434 هزار فرصت شغلی، حجم صادرات 3300 میلیارد تومان و جذب سرمایه گذاری 62 هزار میلیارد تومان برسد
رشیدیان افزود: در طول این برنامه باید 13 درصد از منابع مالی خراسان رضوی از بودجه سالانه، 25 درصد آن از تسهیلات یا سرمایه بانکی، سه درصد از سپرده گذاری افراد، 9 درصد از صندوق توسعه ملی، 13 درصد از بازار سرمایه، 12 درصد از شرکتها و موسسات دولتی و غیردولتی و 25 درصد از محل جذب سرمایه گذاری خارجی تامین شود.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین استان با اینکه در بخش صنعت غذایی شهرت جهانی دارد اما هنوز در نحوه عرضه، فرآوری و بسته بندی با مشکلات عدیده مواجه است. شکل گیری و تقویت خوشه های صنعتی و اقتصادی، شبکه سازی اقتصاد در استان و بهره گیری از مزیتهای بالقوه نیز مورد مورد تاکید هستند. چنانکه یکی از مطالبات رئیس جمهوری این بود که با وجود مزیتهای بی شمار در خراسان رضوی، نباید بیکاری در این استان وجود داشته باشد
وی یکی دیگر از امتیازات خراسان رضوی را شرکتهای دانش بنیان ذکر و بیان کرد: سال گذشته، شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی 700 نوع کالا تولید و 10 میلیون دلار صادرات داشتند، لذا باید موضوع دانش بنیانی را به تمام واحدهای تولیدی تسری داد تا شاهد رونق تولید باشیم.
همچنین، در این همایش یکروزه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی خراسان رضوی با ارائه گزارشی در خصوص اهم اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در استان گفت : ازابتدای فروردین ماه 95 لغایت 20 اردیبهشت ماه ،97 تعداد 63 جلسه ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی در استان برگزار شده که تعداد 13 جلسه آن با حضور مسئولین ارشد کشوری از جمله معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور و همچنین، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان خراسان رضوی  تشکیل شده است.
رضا جمشیدی گفت: از دیگر اقدامات مهم در زمینه اقتصاد مقاومتی، پرداخت مبلغ 200 میلیارد تومان برای تامین مالی واحدهای یکصد نفر کارکن و بیشتر در قالب طرح رونق تولید مازاد بر سهمیه استان در تحصیلات بانکی رونق تولید، تشکیل شورای راهبردی توسعه کارآفرینی در شهرستان‌های منتخب استان و همچنین تشکیل شورای عالی کشاورزی استان، ابلاغ پروژه‌های اولویت‌دار ملی  سال 96 (به تعداد50 پروژه در سطح استان) وسایر مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به دستگاه‌های مرتبط در استان بوده است، علاوه بر این، تصویب 191 پروژه مقاومتی استان و تشکیل کمیته نظارت ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به منظور کنترل و ارزیابی پروژه‌های مذکور از دیگر اقدامات انجام شده می باشد.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با اشاره به ماهیت 191 پروژه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، عنوان کرد: این بخش، شامل تعداد 50 پروژه مربوط به برش استانی پروژه‌های اولویت‌دار ملی ، 4 پروژه دارای ماهیت طرح ، 36 پروژه دارای ماهیت فعالیت (در قالب نوعی مفهوم فیزیکی ساخت و ساز قرار نمی‌گیرد) و بالاخره، تعداد 101 پروژه دارای ماهیت فیزیکی می باشند.
وی در خصوص عملکرد  واگذاری پروژه‌ها در سال‌های 95 و 96، داشت: در سال 95 سهم مصوب خراسان رضوی از واگذاری‌ها 108 پروژه و میزان واگذاری پروژه‌ها در استان برابر گزارشات واصله از دستگاه‌های اجرایی 511 پروژه بوده که میزان تحقق برابر با 473 درصد است. میزان واگذاری‌های مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور نیز 345 پروژه با میزان تحقق 319 درصد بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه استان در واگذاری پروژه‌های جدید و نیمه تمام در سال 95 دارای رتبه دوم در سطح کشور بوده است، بیان کرد: استان در واگذاری پروژه‌های تکمیل شده در سال مذکور نیز دارای رتبه سوم کشوری می باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: واگذاری پروژه‌ها در سال 95 در کشور 2500 مورد و در استان 108 مورد بوده است. سهم استان از کشور 4 درصد و میزان درصد تحقق آن 473 درصد می باشد.
وی در خصوص نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در سال 1395 در کشور 39.4 درصد بوده و در سال 96 این رقم به 40.3 درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در سال 1395 در استان 42.1 درصد بوده که در سال 96 این رقم به 44.1 درصد افزایش یافته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای دولت یازدهم میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی این استان نسبت به ده ساله 1382 تا 1392 بیش از 1.5 برابر افزایش یافته است.
جمشیدی افزود: نرخ تورم کل دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه 97 کشور برابر با 8.1 درصد بوده که در مقایسه با ماه قبل 0.1 درصد کاهش داشته است، ولی این شاخص برای استان برابر با 7.8 درصد بوده که در مقایسه با ماه قبل، نیم درصد کاهش یافته است. همچنین، مقایسه ارقام صادرات و واردات، نشان دهنده تراز مثبت بازرگانی خارجی خراسان رضوی طی سال به میزان 1604 میلیون دلار بوده است، میزان صادرات استان طی سال 96 معادل2111 تن به ارزش 1976 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی 0.3 درصد افزایش و از نظر ارزشی 15 درصد رشد و میزان واردات استان طی سال 96 معادل 356 هزار تن به ارزش 371.7 دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن 17 درصد کاهش و از نظر ارزش 6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
همچنین رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: 'همایش ملی مدیریت، اقتصاد و اقتصاد مقاومتی' بر اساس نامگذاری سال 97 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، به منظور تبیین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و آگاهی بخشی در زمینه شعار سال، برگزار شده است.
محمدعلی داوریار افزود: دانشگاه پیام نور، استانداری خراسان رضوی و خانه صنعت معدن و تجارت استان از برگزارکنندگان این همایش می باشند.
وی محورهای همایش را 'مدیریت دولتی و سازمانهای عمومی، مدیریت بازرگانی و بازاریابی، مدیریت صنعتی و سیستم، کارآفرینی، مدیریت مالی و حسابداری، اقتصاد و اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی' ذکر و بیان کرد: 70 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاههای سراسر کشور در این همایش مشارکت نموده اند. همچنین، 764 مقاله از سراسر ایران و خارج از کشور به دبیرخانه همایش رسیده که از این تعداد 305 مقاله برای ارائه انتخاب و در قالب کتاب چاپ گردیده است.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۷۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .