۱۳۹۷/۰۴/۰۶

معاون سازمان مدیریریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی : استقرار میز خدمت الکترونیکی و حضوری در دستگاه های اجرایی الزامی است

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت : استقرار میز خدمت الکترونیکی و حضوری در دستگاه های اجرایی امری الزامی است
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی کوکب موسوی صبح امروز در نشست خبری با نمایندگان رسانه های خبری استان گفت: پس از مصوبه منشور حقوق شهروندی در نظام اداری ، سازمان اداری استخدامی کشور دو مصوبه در خصوص استقرار میز خدمت داشت که مرتبط با دستورالعمل اجرایی آن است. وی افزود : در این دستورالعمل سازوکار اجرایی استقرار این میز در قالب راه اندازی میز خدمت حضوری و میز خدمت الکترونیکی در دستگاه های اجرایی مشخص شده است.
معاون توسعه مدیریت وسرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی افزود: سازوکار اجرایی استقرار میز خدمت الکترونیکی برای آن دسته خدماتی است که از صفر تا صد آن قابلیت الکترونیکی شدن را دارد. میز خدمت حضوری نیز برای آن دسته از خدماتی در نظر گرفته شده که هنوز بسترهای الکترونیکی شدن آن فراهم نبوده و یا اصلا نوع خدمت به گونه ای است که تنها باید به صورت حضوری ارائه شود.
موسوی با تاکید بر اینکه پس از تصویب این مصوبه دستگاه های اداری موظف شدند در مدت 6 ماه میز خدمت حضوری و در مدت یک سال میز خدمت الکترونیکی خود را راه اندازی کنند، گفت: باید سعی شود حداکثر خدمات از طریق میز خدمت الکترونیکی ارائه شود. این دستورالعمل از آذر ماه سال 96 ابلاغ شده است.
وی تاکید کرد: در ارائه خدمت به شهروندان در میز خدمت باید مدت زمان رسیدگی به خدمت مورد تقاضای مراجعه کننده و رسید ارائه خدمت به وی ارائه شود و کد رهگیری منحصر بفرد نیز برای پیگیری کار مراجعه کننده صادر گردد. در این فرایند باید مستندات مورد نیاز برای انجام به تقاضای مراجعه کننده در دستگاه اجرایی از وی خواسته شود. همچنین دستگاه اجرایی موظف است در مدت زمان مشخص شده، پاسخ خود را به تقاضا و درخواست مراجعه کننده ارائه دهد. علاوه بر این دستگاه اجرایی موظف است از طریق سامانه های پیامکی به فرد اطلاع دهد که کار وی در چه مرحله ای قرار دارد.
وی ادامه داد: در فاز نخست استقرار میز خدمت در دستگاه های اجرایی ستادی استان از 70 دستگاه اجرایی استان 75 نفر به عنوان مسئول میز خدمت معرفی شده اند.
موسوی اضافه کرد: به طور کلی استقرار میز خدمت در استان حدود 200 دستگاه به همراه کلیه واحدهای شهرستانی آن را شامل می شود. البته قانون تکلیف را فراتر از این هم می بیند و حتی بخش غیر دولتی که قسمتی از وظایف دستگاه ها به آنها واگذار شده ، توسط همان دستگاه استقرار میزخدمت اجرایی می شود.. .
وی یادآور شد: تعدادی از دستگاه ها در ارزیابی های صورت گرفته متاسفانه هنوزمنطبق با دستورالعمل فعالیت  برای استقرار میز خدمت را انجام نداده اند. برخی دستگاه ها نیز میز خدمت را با راهنمای ارباب رجوع اشتباه می گیرند. باید توجه داشت ماهیت میز خدمت این است که ارباب رجوع به دستگاه های اجرایی مراجعه نکند و از طریق درگاه الکترونیکی بتواند آن را دریافت کند و یا پاسخ خود را از میز خدمت بگیرد.
کوکب موسوی در انتها  با اشاره به برگزاری پنجمین مرحله آزمون استخدامی کشور تصریح کرد: این مرحله از آزمون استخدامی دستگاه های دولتی 15 تیر ماه برگزارمی شود و داوطلبان باید از روز سه شنبه، 12 تیر ماه، برای دریافت کارت خود وارد سایت سازمان سنجش شوند.
معاون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی افزود : در این آزمون قرار است 18 هزار و 207 نفر در آموزش و پرورش و 9 دستگاه اجرایی در کشور جذب شوند که از این تعداد 17 هزار و 686 نفر سهم آموزش و پرورش و 821 نفر سهم سایر دستگاه هاست. سهم خراسان رضوی نیز در این جذب نیرو 619 نفر است.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۷۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .