۱۳۹۷/۰۸/۲۱

باهدف پیش بینی میزان تولید انواع محصولات زراعی در سال زراعی آتی طرح آمارگیری زراعت ۱۳۹۷ در استان اجرا می شود .

معاون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی از اجرای طرح آمارگیری زراعت 1397 همزمان با سراسر کشور در سطح استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی مجید نعیمی گفت : فعالیت زراعت یکی از زیربخش های مهم کشاورزی است که به همراه باغداری 71 درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی را به خود اختصاص می دهد.
معاون آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد : محصولات زراعی از مهمترین منابع تأمین غذای انسان ها هستند که نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی جامعه ایفا می کنند.
نعیمی افزود : کشت و کار محصولات زراعی منبع درآمد بسیاری از خانوارها به ویژه در نقاط روستایی می باشد و علاوه بر آن اشتغال و امرار معاش بسیاری از افراد شاغل در بخش خدمات نظیر بازرگانان ، خرده فروشان و شاغلان بخش حمل و نقل محصولات کشاورزی به این فعالیت وابسته است.
وی تصریح کرد : آمارگیری زراعت 1397 یکی از طرح های نمونه گیری بسیار مهم و پیچیده در بخش کشاورزی است که در آن اطلاعات مهمی از این فعالیت نظیر "تعداد بهره برداری های دارای فعالیت زراعت" ، " مساحت اراضی زراعی" ، "سطح کشت محصولات زراعی" و "میزان تولید محصولات زراعی "  از طریق مصاحبه با تعدادی از خانوارهای بهره بردار ساکن، بهره برداران غیر ساکن و شرکت های رسمی یا موسسات عمومی دارای این فعالیت ها جمع آوری و نتایج بدست آمده با روش علمی به کل جامعه تعمیم داده می شود.
مجید نعیمی در ادامه اظهار داشت : یکی از مهم ترین اهداف در اجرای این طرح پیش بینی میزان تولید انواع محصولات زراعی در سال زراعی آتی می باشد که در کمک به برنامه ریزی در بخش کشاورزی و امر واردات و صادرات بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
معاون آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان با بیان این که طرح آمارگیری زراعت اولین بار در سال 1371 و با استفاده از چارچوب سرشماری عمومی کشاورزی 1367 اجرا شد افزود : این طرح برای دومین بار با استفاده از چارچوب سرشماری کشاورزی 1393 و در بازه زمانی  یکم لغایت 27 آذرماه سالجاری همزمان با سراسر کشور و با مراجعه به 3634 بهره بردار نمونه هدف در سطح استان اجرا خواهد شد.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۲۹


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .