۱۳۹۸/۰۸/۰۴

برگزاری یکصدو پنجاه و پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با حضور وزیرامور اقتصادی ودارائی

باحضور وزیر اموراقتصادی ودارائی وجانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درخراسان رضوی یکصدو پنجاه و پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی دکتررضا جمشیدی رئیس این سازمان ودبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در این جلسه ضمن تسلیت فرارسیدن ایام عزاداری دهه آخر صفر ، گزارشی از مجموعه فعالیت های دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی ارائه کرد.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به شاخص های کلان اقتصادی وجمعیتی استان اظهار داشت: براساس آخرین نتایج سرشماری سال 1395 جمعیت استان خراسان رضوی در سال مذکور، 6 میلیون و 434 هزار و501 نفر معادل حدود 8 درصد جمعیت کشور بوده است.
دکترجمشیدی با بیان این که براساس نتایج این سرشماری تعداد خانوار استان 1 میلیون و 938 هزارو 703 خانوار بوده است افزود : از کل جمعیت 6 میلیون و 434 هزار و501 نفری استان درسال 1395 ، تعداد 4 میلیون و700 هزار و 924 نفر در نقاط شهری و 1 میلیون و 733 هزارو 121 نفر در نقاط روستایی استان ساکن بوده اند وی جمعیت افراد غیر ساکن را براساس نتایج این سرشماری 456 نفر اعلام کرد.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی تصریح کرد:  براساس نتایج حاصل از این سرشماری ، جمعیت کل کشور در سال 1395، 79 میلیون و926 هزارو 270 نفر بوده است که تعداد 59 میلیون 146 هزارو 847 نفر درنقاط شهری و20 میلیون و730 هزارو 625 نفر در نقاط روستایی و 48 هزار و 798 نفر نیز غیر ساکن بوده اند.
دکتر جمشیدی با اشاره به نرخ تورم استان تصریح کرد: جایگاه استان خراسان رضوی در تورم 12 ماهه منتهی به ماه شهریود دربین استان های کشور 15 می باشد که نسبت به ماه قبل 3 رتبه افزایش یافته است
وی با اشاره به تغییرات متوسط هزینه ودرآمد خانوارهای شهری استان طی سال های 1396-1397 خاطر نشان کرد: مقایسه نتایج دست آمده از طرح آمارگیری از هرینه ودرامد خانوارهای شهری استان طی سال های 96 و97 نشان می دهد که متوسط درآمد خانوارهای شهری استان طی سال 96 از رقم 322 میلیون و 637 هزار ریال به 361 میلیون و117 هزار ریال در سال 97 افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی افزود: متوسط هزینه خانوارهای شهری استان نیز طی سال 1396 از رقم 306 میلیون و197 هزار ریال به رقم 338 میلیون و 562 هزار ریال در سال 1397 افزایش یافته است.
وزیر امور اقتصادی ودارائی نیز دریکصدو پنجاه و پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار داشت : در هفت ماهه امسال با وجود همه فشارهای حداکثری و تحریم‌های همه جانبه، میزان صادرات کالا از کشور ۲۴.۴ میلیارد دلار بود و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۲۷.۵ میلیارد دلار کالا از کشور صادر شد.
دکتر فرهاد دژپسند افزود: میزان صادرات کالا در هفت ماهه امسال از نظر وزنی ۱۷.۷ درصد رشد داشته اما از نظر ارزشی ۱۱.۳ درصد کاهش یافت و این کاهش به دلیل اصلاح قیمت پایه صادراتی است و در غیر این صورت ارقام صادرات کالا در مدت مزبور حداقل ۲۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل می شد.
وی اضافه کرد: واردات کالاهای اساسی به کشور نیز در هفت ماهه امسال حدود ۲۲ درصد از نظر ارزش و ۱۹ درصد از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: کل واردات کالا به کشور در هفت ماهه امسال ۲۵.۲ میلیارد دلار بوده که ۸۵ درصد از این مقدار را کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و مواد اولیه برای بخش تولید تشکیل داده است و این میزان  واردات کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۵.۶ میلیارد دلار بود پنج درصد کاهش داشت.
دژپسند افزود: با وجود همه شیطنت‌ها و فشارهایی که بر کشور ایران وارد شده آمارها حاکی از افزایش فعالیت‌های اقتصادی در کشور است که جهت‌گیری اقتصاد را مطلوب نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: امسال روند تنزل رتبه کشورمان در بهبود فضای کسب و کار هم متوقف شد و یک رتبه نیز بهبود یافت و این در حالی است که بانک جهانی اعلام کرده بود که رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار طی چهار سال اخیر روندی کاهشی داشته و از ۱۱۸ به ۱۲۶ رسیده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تورم ۴۲ درصد منتهی به ۱۲ ماهه در سال جاری زیاد است اما نرخ تورم نقطه به نقطه روند کاهشی داشته و به ۲۸ درصد رسیده ک